Učme se jako děti, ví jak na to

Zkušenosti,  souvislosti a praxe. Pokud jste tahle slova ode mě ještě neslyšeli, tak se připravte na to, že je od mě ještě určitě mockrát uslyšíte. Přesně tak bychom se totiž měli angličtinu, a ne jenom ji, učit.  A když už mluvím o té praxi, pojďme na to prakticky.

Povím vám teď o jedné takové malé osobní zkušenosti, díky které už nikdy nezapomenu, co znamená frázové sloveso: „freak out“. Znáte ho? Pokud ne, tak věřím, že když si přečtete tenhle příběh, budete si ho pamatovat už napořád, stejně tak, jako já.

Je to příběh z doby, kdy jsem se ještě sama zdokonalovala v angličtině, byla jsem tenkrát zhruba někde na půli cesty. Ocitla jsem se najednou v Londýně, kde mojí každodenní pracovní náplní bylo starání se o dvě děti – klučinu – 6 let a a holčičku – 9 let. Ano, tušíte správně, pracovala jsem jako au-pair. Pro někoho možná nuda, pro mě ale kousek jistoty a tepla v novém velkém světě, kde nikoho dalšího neznáte a kde se ze všeho nejdřív potřebujete trošku rozkoukat, než se rozhodnete, co dál.

Byla to obrovská životní zkušenost. Měla jsem totiž velké štěstí, že jsem potkala Lauru, tak se ta holčička, se kterou jsem trávila po dobu půl roku každý všední den, jmenovala. Kromě toho, že byla extrémně talentovaná snad na všechno, co ve svém volném čase dělala, její představivost a fantazii by jí mohl kdekdo závidět. Ve svých 9 letech psala svou první knížku plnou tajemných příběhů, které mi nadšeně každý večer předčítala. Její přednes byl kouzelný, mohla bych ji poslouchat hodiny a hodiny.  A to jí bylo teprve 9 let, to mi vážně hlava nebrala.

girl-1423501_1280

Laura si vůbec ráda hrála. Milovala taky pantomimu. Vždycky si vymyslela nějakou situaci, pak mi ji předvedla a já pak měla hádat, co že mi to ukazuje. Byla jsem v šoku, s jakou lehkostí a noblesou všechno ukazovala. Nezapomněla na jediný detail, všechno měla promyšlené, žádné pauzy, žádné zaváhání, vždycky suverénně věděla, jak mi co ukázat, abych to co nejsnáze pochopila. Když skončila a mrkla na mě, jakože teď je řada na mě, měla jsem sto chutí se na něco vymluvit a hru skončit. Neměla jsem totiž ani nejmenší šanci to zvládnout tak bravurně jako ona.

A pak mě to napadlo! Když já jsem tam od toho, abych na ni dávala pozor a pomáhala jí, taky ji zaúkoluju. Rozhodla jsem se, že ji poprosím, aby mě učila anglicky a dohlížela na moje pokroky. Pravda, vzala to doslova a ani na chvíli mi nedala pokoj. Někdy mi z toho až třeštila hlava, co všechno si na mě vymyslela. Ale nevzdávala jsem to a bojovala jsem dál.

Když bylo nejhůř, zabralo slovo „řeřicha“. Bylo to pro ni něco jako pro mě tenhle anglický jazykolam:

Which witch wished which wicked wish?

Měli jsme totiž pravidlo. Když se jí tohle záludné české slovo povedlo vyslovit správně, mohla pokračovat. Když ale ne, musela mi dát pauzu. Takže je vám asi jasné, že jsem sem tam měla klid.

Laura tuhle výměnu rolí zbožňovala, i já se náramně bavila. Jak jsem se tak pod její vedením zlepšovala, nakonec jsem ji dokonce vystřídala u její oblíbené aktivity – večerního čtení jejich příběhů.

Jestli jsem se někdy naučila tajům anglického přízvuku a anglické intonace, tak právě s ní. Četla jsem totiž její vlastní příběhy, a na to jak jsem to dělala, na to si poctivě dohlížela.

Její knížku příběhů jsme si dokonce brávaly i na cesty, abychom si krátily čas v autobusu na cestě na kroužek.

Úplně přesně si vybavuju ten den a tu situaci, kdy jsem, díky ní, už navždycky  pochopila význam slova „freak out“.

Seděly jsme v „double deckeru“ a byly jsme na cestě na Lauřin kroužek gymnastiky. Začetla jsem se do jednoho z příběhů a zastavila se právě u tohohle frázového slovesa, tenkrát jsem ještě neměla ani ponětí, co to slovo znamená.

Tak proč se nezeptat své malé učitelky, že? Tak si teď poslechněte, co si na mě vymyslela. Reagovala ve vteřině, ani zaváhání, nic takového. Podívala se na mě a řekla:

„Představ si, že jedeš v autobuse a je ti hrozný horko a máš strašnou žížeň“, řekla, podívala se na mě a ujistila se, jestli si jako uvědomuju vážnost situace, že jako vážně umírám žízní. S vážným obličejem jsem přikývla.

Laura dál na nic nečekala a pokračovala: „ Zoufale hledáš nějaký obchod, nikde žádný není, ale najednou se všimneš jednoho malého obchůdku na rohu. Vběhneš tam a hledáš takovou tu velkou lednici se spoustou nápojů. Víš, jakou myslím?“ zeptala se. Bylo krásný sledovat, jak moc jí záleží na tom, abych tomu porozuměla. „Ano, ano“odpověděla jsem.

„Konečně si ji našla, utíkáš k ní, otevřeš ji a z ledničky na Tebe vyskočí obrovský lev“, (možná tenkrát řekla tygr, to už si přesně nepamatuju).  Přerušila jsem ji, chtěla jsem jen vědět, proč zrovna lev/tygr? Nedala se, zamračila se na mě, abych ji jako nepřerušovala a pokračovala: „Jak by Ti bylo, když by se to stalo? Co bys dělala?“  Víc jsem se raději neptala a odpověděla jsem: “Bála bych se, byla bych vyděšená.“ ( I guess I would be scared.) Usmála se na mě a řekla: Vidíš a tohle slovo je ještě o něco silnější než slovo „scared“.“

caricature-1295909_640

to freak out

 

Tak takhle úžasné to s Laurou bylo.  Mám pro vás 2 rady na závěr:

1. Učte se z příběhů a ze zkušeností, klidně si vytvářejte své  vlastní příběhy

2. Učte se od dětí nebo jako děti, alespoň někdy

Máte podobnou zkušenost, nějaký příběh, který vám pomohl se něco naučit, zapamatovat  si a už nikdy nezapomenout? Dejte mi vědět, takových není nikdy dost. :-)

Jana Kochová
Mou velkou vášní je práce s lidmi a jejich jazykovými radostmi i starostmi. Učím své klienty, jak zvládnout angličtinu přirozeně a s úsměvem. Díky svým lektorským zkušenostem ráda inspiruji další lektory a učitele, kteří mají chuť a odvahu něco změnit, k vytváření lekcí, které baví, a opravdu naučí. Nadšená lektorka angličtiny a ještě nadšenější propagátorka výuky jazyků přes Skype. Autorka e-booku pro studenty: 5 tipů, jak být s angličtinou na koni a e-booků pro lektory: 3 lekce angličtiny, které budou bavit a Anglická gramatika hravě. Autorka unikátní Velké obrázkové sady 171 anglických nepravidelných sloves a zakladatelka projektu LANGON - jazyky online. Můj příběh si můžete přečíst tady.>>> Připojte se ke mně na Facebooku.>>>

Stáhněte si 20 obrázkových kartiček ZDARMA a zatočte už konečně s nepravidelnými slovesy!

Komentáře