Mám na své dítko mluvit anglicky nebo ne?

Mám na svého syna mluvit anglicky nebo ne? A kdy začít? Tuhle otázku jsem sama sobě položila už asi tisíckrát. Nepřeháním.  Dělo se tak vlastně celé těhotenství, a když se nad tím teď zamýšlím, tak ještě dlouho před ním. Dnes jsou Dandovi 3 roky. Znáte to o kovářově kobyle? Toho jsem se v tomhle případě chtěla vyvarovat. A tak jsem si udělala takový osobní průzkum. A výsledky? Ty vám za chvilku prozradím.

Začít až v první třídě nebo mnohem dřív?

Dlouhou dobu jsem byla přesvědčená, že začít s druhým jazykem dřív, než je dítě schopné jakž takž zvládat mateřský jazyk, je nesmysl. Znáte hláskovací soutěže v amerických filmech?

To víte, je to dřina. Velká většina anglických slov se přece jinak píše a jinak vyslovuje. Měla jsem pocit, že by bylo fajn děti těchhle šoků ušetřit. Teprve ve chvíli, když dítko umí číst a psát, se přece může začít učit jiný jazyk. Tak je to. Kurzy angličtiny pro těhotné maminky mi v tu chvíli přišly docela směšné.

Jenomže pak se mi jednoho dne do ruky dostal vynikající program, který mě přesvědčil o opaku. Neuvěřím jen tak něčemu, potřebuji důkazy. Těch bylo ve studiích k tomuhle programu obrovské množství. Skupina těch nejlepších neurovědců měla plné ruce práce, to mi věřte. 

Věděli jste například, že dítě do 8 měsíců věku je schopné se bez problémů naladit na frekvenci kteréhokoliv jazyka? Později už tuto schopnost ztrácí a ukotvuje se „jen“ v mateřském jazyce.  Nebojte, i pak se samozřejmě můžou vaše děti jazyk naučit, je to ale trošku větší dřina.

Váháte, jestli není moc brzy? Není, začněte klidně zítra.

Jaké máme možnosti?

  • Ožeňte se, nebo vdejte se za rodilého mluvčího (já už to nezvládnu, vy třeba ještě jo) :-)
  • Scházejte se s kamarády rodiláky.
  • Pokud máte malé dítko a sháníte občasnou chůvu, najděte hlídání v angličtině.
  • Choďte na kurzy angličtiny pro děti ve vašem městě nebo se učte pěkně v pohodlí vašeho domova.
  • Pouštějte si s dětmi písničky nebo pohádky v angličtině.
  • Při učení zapojujte všechny smysly, i chuť, je-li to jen trošku možné. ;-)
  • Hrajte si v angličtině – baví to děti i vás, dospěláky.
  • Na dítko mluvte sami. Domluvte si třeba jeden den v týdnu, ve kterém na sebe budete mluvit jenom anglicky.  :-)  Já jsem to zkusila. A reakce?

Riskla jsem to a jednoho dne jsem na Dandu spustila anglicky. Neuspěla jsem. Nevadí, nechala jsem to být a po nějaké době to zkusila znovu. Marně. Danda se na mě podíval a řekl:

Maminko, nemluv na mě ‚adicky‘. (rozumějte anglicky) Já tě neslyším.“

Netvářil se jako někdo, koho jsem právě vyrušila z něčeho mnohem zajímavějšího. Bylo to celé vědomé a ještě navíc s prosebným výrazem. Chtěl své mámě rozumět.

Všímejte si toho, jak to má vaše dítě a jak to máte vy sami.  Nalaďte se na stejnou vlnu. Teprve pak to bude celé fungovat.

Dandu jsem tenkrát poslechla a nechala jsem toho. Teda ne úplně, občas mu něco nenápadně podstrčím. Zkouším to přirozeně a spontánně. Přesně tak se přece učíme i česky, viďte? Mluvit anglicky mě stejně slyší v jednom kuse. Přihlásila jsem nás taky do kurzu angličtiny pro děti, kde si hrajeme, leccos zkoušíme, ale do ničeho se nenutíme a vzájemně se neznásilňujeme.

Ptáte se mě, jestli máte na své děti mluvit anglicky, i když vaše angličtina není žádná sláva?

Kdybyste se mě na tohle zeptali před pár lety, pravděpodobně bych vám slušně odpověděla, že raději ne, ale uvnitř mě by to křičelo: „V žádným případě“!

Dneska vám na to neřeknu nic, ale spíš se vás zeptám: Když se společně s vašimi dětmi učíte angličtinu, baví vás to? Váš vlastní zápal pro věc je to nejdůležitější.

Pokud bude angličtina bavit vás, zaujme třeba i vaše děti.  A o tom to přece celé je, nebo ne? Čert vem sem tam nějakou chybičku. Ono totiž, když nás něco baví a děláme to rádi, pak to většinou děláme dobře.

A jestli to tak nemáte, nic si nevyčítejte a hlavně se do ničeho nenuťte. Svěřte vaše dítko zkušenějším. Koukněte na mě, já to udělala stejně. S kurzem jsme začali 11. ledna, tak nám držte pěsti.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti s angličtinou pro děti? Napište mi o tom, ať na to s Dandou nejsme sami. ;-)

Jana Kochová
Mou velkou vášní je práce s lidmi a jejich jazykovými radostmi i starostmi. Učím své klienty, jak zvládnout angličtinu přirozeně a s úsměvem. Díky svým lektorským zkušenostem ráda inspiruji další lektory a učitele, kteří mají chuť a odvahu něco změnit, k vytváření lekcí, které baví, a opravdu naučí. Nadšená lektorka angličtiny a ještě nadšenější propagátorka výuky jazyků přes Skype. Autorka e-booku pro studenty: 5 tipů, jak být s angličtinou na koni a e-booků pro lektory: 3 lekce angličtiny, které budou bavit a Anglická gramatika hravě. Autorka unikátní Velké obrázkové sady 171 anglických nepravidelných sloves a zakladatelka projektu LANGON - jazyky online. Můj příběh si můžete přečíst tady.>>> Připojte se ke mně na Facebooku.>>>

Stáhněte si 20 obrázkových kartiček ZDARMA a zatočte už konečně s nepravidelnými slovesy!

Komentáře