Je „HOMEWORK“ něco jako sprosté slovo?

Kolik z vás teď v duchu křičí: Domácí úkoly NÉÉÉ!?

Zkouším si představit výraz studentů, když na konci hodiny zazní věta typu: „Za domácí úkol máte cvičení na straně té a té.“  Studenti si zadání bezmyšlenkovitě zapíšou, teda alespoň většina z nich, a doma  pak stejně tak bezmyšlenkovitě vypracují.  A někteří to nejspíš budou dohánět ještě o přestávkách nebo těsně před další hodinou angličtiny.

Upřímně: já to slovo homework vnímám úplně stejně. Nedá mi to a říkám si, čím to, že jsme tak otupěli, a že je pro nás domácí úkol nutným zlem?

Jako děti jsme přece učení zbožňovali. Zajímalo nás všechno nové, neustále jsme se na věci vyptávali, chtěli všechno zkoušet, byla to zábava! Kam to všechno zmizelo, kdo to zastavil?

Zrovna včera jsem se v jednom videu zaposlouchala do rozhovoru s Jaroslavem Duškem (mimochodem toho chlapíka mám vážně moc ráda) a hodně věcí mi došlo. Tématem toho rozhovoru sice nejsou přímo domácí úkoly, ale, koneckonců, mrkněte na něj, třeba vás taky chytne tak jako mě.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Po zhlédnutí videa se mi vybavily věty mých bývalých studentů – nejen těch školou povinných, ale i mnohem starších.

Třeba jeden pán (který přišel nový do už běžícího kurzu) ke mně přišel a povídá:

„Narovinu vám říkám, že žádné domácí úkoly dělat nebudu. Nemám na to čas a nebaví mě to! Tak jen, abyste to věděla.“

Uff! V první chvíli jsem se nezmohla na slovo, pak jsem se ale trošku otřepala a řekla jsem mu: „OK, beru na vědomí. Uvidíte, jak vám to tady s náma půjde“. Hlavou mi ale běželo: „My tady domácí úkoly děláme.“

Takže homework ano, či ne? Já říkám ANO!

Možná byste se divili, jak to s tím pánem nakonec dopadlo. A netrvalo to ani tak dlouho. Chcete to vědět? Úkoly měl hotové a s výsledky se mi chlubil mezi prvními. Jak jsem to udělala?

Mám pro vás pár tipů, jak slovíčku HOMEWORK znovu zvýšit prestiž a udělat z něj něco atraktivního!

Náš cíl:

Už žádné Musím dělat domácí úkol…, ale „Já ho CHCI dělat!

Jdeme na to!

1. tip

Dopřejte svým studentům ten luxus a zkuste je víc poznat

Chápu, že pokud máte ve třídě 30 kousků, bude to trošku dřina, ale i tak to zkuste. Pokud vaše studenty něco baví (a vsadím se, že něco určitě najdete), hodně a často o tom mluví. Mám pro vás 3P:

Poslouchejte – Pozorujte – Použijte !

2. tip

Buďte záhadní – vymyslete tajemné zadání! Ať je to trochu vzrůšo!

Proč hned všechno prozrazovat… Máte pro ně úkol, ve kterém si mají něco procvičit? Je to nějaká novinka? Nic jim neříkejte a nechte je, ať na to přijdou sami.

  • Chcete, aby si vaši studenti zopakovali gramatiku? Zkuste to takhle:

1

  • Mají se naučit nová slovíčka. Můžete to udělat takhle:

1

  • anebo buďte ještě rafinovanější. :-)

3

 

  • Chystáte se například na předpřítomný čas a znáte nějaké krátké video, ve kterém je příkladů až až? Pošlete jim odkaz a řekněte, ať zkusí sami přijít na to, co je onou záhadou, kterou se příští hodinu společně pokusíte rozluštit.
  • Chystáte se trénovat přací věty? Dejte jim za úkol napsat seznam svých přání. Udělejte pro tentokrát výjimku a nechte je jejich přání vyslovit nahlas. To je pak materiálů k poznávání!

Skvělé tipy najdete i v mém e-booku, který jsem pro vás napsala, abyste si taky mohli trošku odpočinout: 3 LEKCE ANGLIČTINY, KTERÉ BUDOU BAVIT aneb jak šla angličtina na rande s mediální výchovou a vyšlo to!

3. tip

Nejste-li si něčím při hodině jistí, využijte svá slabá místa ve svůj prospěch!

Studenti vás zaskočili nějakou otázkou a vy na ni neznáte odpověď? Nevadí, nikdo není dokonalý a ani vy nemůžete vědět všechno. Jen si prosím nevymýšlejte a přiznejte pravdu. Nikdo vám rozhodně hlavu neutrhne, a studenti už vůbec ne.  Navíc máte skvělé téma pro další domácí úkol, no ne? Nezapomeňte se k němu ale příště vrátit!

4. tip

Zkuste audio knížku!

Jakou, a kde ji sehnat? Já mám nejraději ty od Penguin Readers. Vyberte vhodnou úroveň, délku i žánr. Ideálně něco, co pobaví. Tipů, jak s nimi dál pracovat individuálně i ve skupině, mám spoustu, všechny je najdete v mém e-booku, který je tu pro vás úplně zdarma.

5. tip

Dejte jim možnost volby!

Uděláš tohle, nebo tohle?     X     Uděláš tohle!

Teď žerty stranou! Řekněte sami: co byste raději poslouchali? Otázky nebo strohé povely? Dopřejte totéž i svým studentům: ať si vyberou sami. Bojíte se, že v tom bude chaos? Nebude, vždyť už je přece jen trochu znáte. Využijte toho a malinko omezte počet. Vyberte třeba 5 audioknížek, 5 témat k poslechu, 5 aktivit, které jsou ve vaší skupině zrovna „in“. Ale možnost volby jim neberte!

6. tip

Použijte to, co dneska frčí – Internet!

Internet je určitě silná zbraň a já z ní hned vystřelím jeden tip. Slyšeli jste už o programu 6-minute English od BBC Learning English? Že ne? Tak na to se určitě koukněte. Zároveň pro vás chystám video, v němž vám představím také další weby, které by vám rozhodně neměly uniknout, a ukážu vám, jak s nimi pracovat, abyste z nich mohli vytěžit co možná nejvíc. Jste pro? Nechte mi na sebe kontakt, a jakmile bude hotovo, video k vám hned poputuje!

Chystám pro vás video o anglických webech, které byste si neměli nechat ujít!

Malinko tuším, že si teď možná někteří z vás říkají, že to stejně nebude fungovat.

V dnešních dětech je zvídavosti a chuti se učit až až, tak ji jen probuďte!

A jak je to s domácími úkoly vašich studentů? Dělají je rádi nebo svádíte věčný boj? Napište mi o tom do komentářů. Jsem zvědavá, jak je to u vás. :-)

Jana Kochová
Mou velkou vášní je práce s lidmi a jejich jazykovými radostmi i starostmi. Učím své klienty, jak zvládnout angličtinu přirozeně a s úsměvem. Díky svým lektorským zkušenostem ráda inspiruji další lektory a učitele, kteří mají chuť a odvahu něco změnit, k vytváření lekcí, které baví, a opravdu naučí. Nadšená lektorka angličtiny a ještě nadšenější propagátorka výuky jazyků přes Skype. Autorka e-booku pro studenty: 5 tipů, jak být s angličtinou na koni a e-booků pro lektory: 3 lekce angličtiny, které budou bavit a Anglická gramatika hravě. Autorka unikátní Velké obrázkové sady 171 anglických nepravidelných sloves a zakladatelka projektu LANGON - jazyky online. Můj příběh si můžete přečíst tady.>>> Připojte se ke mně na Facebooku.>>>

Stáhněte si 20 obrázkových kartiček ZDARMA a zatočte už konečně s nepravidelnými slovesy!

Komentáře